
Gyors, könnyű építés
A kenderbetonnak az elnevezése némileg félrevezető, hiszen az alapanyagait vizsgálva semmi köze nincs a betonhoz, annak ellenére hogy idővel hasonló keménységűre képes megkötni.
Az építés gyorsasága abból adódik, hogy egy bármilyen alakzatban kialakított zsaluszerkezetbe gyorsan kiönthető, és jelentős mennyiségű munkafolyamat megtakarítható a hagyományos építési eljárásokkal szemben.
Munkafolyamatok sorrendje
Nézzünk meg egy példát erre, és hogy milyen munkafolyamatokat hagyhatunk el közben...

1.
Váz tartószerkezet elkészítése egyik oldalról bennmaradó zsaluzattal
A tartószerkezet célja a statikai stabilitását biztosítani az épületnek. Elsődlegesen javasolt megoldás a beton pilléres szerkezet. Igaz a kenderbeton önmagában nem alkalmas tartószerkezet funkcióját ellátni, ezért vázkitöltőként alkalmazható.

2.
Zsaluzat készítése
A tartószerkezet minden esetben bennmarad a falazatban. A tartó szerkezetre készül el egy lécvázas 45 cm-es vastagságot biztosító szerkezet amely a belső felületén gipszkarton lapokkal kerül borításra. Ez a falazat belső oldalát képező bennmaradó zsaluzati elem. Ugyanezen szerkezet külső oldalán kerülnek elhelyezésre az elvehető zsaluzati elemek. Az így kialakult 45 cm-es üreg kerül kiöntésre kenderbetonnal. De mielőtt ezt megtennénk...

3.
Gépészeti elemek
A belső bennmaradó zsaluzati elemre (gipszkarton) elhelyezésre kerülnek a konnektorok, vezetékek, gépészeti elemek.
Előnyök:
- Nem kell villanyszereléshez falat vésni
- Nem szükséges falat vésni az egyéb gépészeti berendezésekhez sem

4.
Falszerkezet kiöntése
A zsaluk közé a kenderbeton keverék folyamatos tömörítés mellett beöntésre kerül, majd egy nap kötést követően a külső zsaluzati elemek eltávolíthatóak.
Előnyök:
- Nem kell külön hőszigetelni, mivel a kenderbeton önmagában hőszigetel
- Nem kell az ablakok kávájánál nagy időráfordítással és körültekintéssel hőhídmentesen megoldani a szigetelést. (befordítani a szigetelőanyagot)
- Az ablak közvetlenül a kenderbetonba csavarokkal rögzíthető (nem szükséges külön vázszerkezet hozzá)
- A koszorú és tető csatlakozási pontoknál a kenderbeton egyben kiönthető, így egyszerűen megoldhatóak hőhídmentesen ezek kialakítása


5.
Belső vakolat
Nem szükséges, mivel a gipszkartonlap glettelhető és festhető.
Előnyök:
- Megtakaríthatóak a teljes belső vakolási munkálatok

6.
Külső vakolat
A jó páraáteresztő képességgel rendelkező kenderbeton felületen tesztelt vakolóanyagok és vakolati rendszerek alkalmazhatóak. A vakolást követően légáteresztő szilikát alapanyagú festékkel festhető. A vakolási folyamat megfelelően sima felületű elvehető zsaluelemek alkalmazása esetén glettelési folyamatra egyszerűsödik.

7.
NYÍLÁSZÁRÓK
A nyílászárók egyszerűen és könnyedén hőhídmentesen beépíthetőek ugyanazon rögzítési eljárással mintha egy téglaépületbe kerülnének beépítésre.


Nem drágább mint a hagyományos téglaház
Egy háznak az ára sok mindentől függ, viszont ha össze akarjuk hasonlítani a kenderbetont a téglaházzal akkor a falszerkezet kialakítási költségeit kell összevetnünk. A falszerkezet költsége technológiától függően az épület teljes költségének 10-15%-át teszi ki, így egy drágább, vagy olcsóbb falszerkezet is ennek arányában képes módosítani az épület teljes költségvetését.
A kenderbeton alapanyagai 2022-ben már nem drágábbak mint a tégla falazat alapanyagai, amennyiben figyelembe vesszük azt is, hogy a kenderbeton falalazattal a höszigetelést, hőtároló tömeget, és a páraszabályozást is megoldottuk egyben.
További előnyt jelenthet kivitelezési folyamatok csökkenéséből adódó kisebb ráfordítási munkaóra.
Allergiamentes és nincs egészségre káros hatása
A kenderbeton kizárólag természetes anyagokból készül, és egyben nem tartalmaz allergén anyagokat. A kender és a mész alapú kötőanyag anyagai a kenderbetonban megkötnek így szálló vagy lebegő porként nem kerülnek be a légtérbe.
Kellemes akusztikai és zajszigetelési tulajdonságok
A kenderbeton a tapasztalatok szerint kiváló hangszigetelési tulajdonságokkal rendelkezik, ezért optimálisan alkalmazható az épületen belüli válaszfalak kialakítására is.


Tökéletes páraháztartás, szellőzés
A kenderbeton falazatnak kiváló a páraszabályzó képessége miszerint a belső páratartalmat függetlenül a külső páratartalomtól stabilan változatlan értéken tartja.
Ugyanilyen és az előző tulajdonsághoz kapcsolódó előnyös tulajdonsága a páraáteresztő képessége is amiből kifolyólag az épületen belül keletkező pára nem csapódik ki a falak felületén, hanem a kenderbeton falazat segítségével a külvilág felé kerül kivezetésre.
Ellenáll a tűznek, kártevőknek
A kenderbeton a magyarországi tűzvizsgálat során B minősítést kapta meg ami a természetes anyagokat tartalmazó építőanyagok esetében a legmagasabb elérhető minősítés. A vizsgálat videója megtekinthető amelyen jól látszik, hogy 25 percen keresztül egy 30 KW-os lánggal égetve a kenderbeton felületet a felület elszíneződik, viszont a tűz nem terjed, és nem károsítja meg jelentősen a kenderbeton felületét. A vizsgálat tanulsága az is, hogy a kenderbeton jó hőszigetelő képességének köszönhetően a kenderbeton másik (nem a tűz felőli) oldalán nem mérhető hőmérséklet változás.
A kender mint növény a termőföldeken is ellenáll a kártevőknek ezért nincs is szükség vegyszeres védekezésre a termesztése során. Ez a kedvező tulajdonság a kenderpozdorja kenderbetonban történő feldolgozását követően is megmarad oly módon, hogy nem szeretik a kártevők így messze elkerülik.