
HTS tartó a kenderfal váza
Még 2020 év elején, a koronavírus kitörésekor érkezett meg a területre a HTS tartó rendszer, ami az épület vázát adja. A kalandos megérkezést követően a megpróbáltatások nem maradtak el, ugyanis a letakart HTS elemekről a fólia takarást a viharos szél felszakította, így az eső esett rá és a nap sütötte. Mire a kijárási korlátozások közepette észrevették a problémát eltelt bő két hónap.
Normál fűrészárú esetén ez a hatás már fa vetemedésével járhat és adott esetben használhatatlanná teszi épületszerkezeti alkalmazáshoz. A HTS tartó mivel telített fából készül, ennek köszönhetően nem vesz fel nedvességet a környezetéből és nem vetemedik. Ez a tulajdonság most itt élesben bizonyítást is nyert, a tartószerkezeti elemeken semmilyen elváltozás nem volt tapasztalható, és minden kompromisszum nélkül használhatóak a szerkezetben.

HTS tartó
Pára, fa, vetemedés
Felelősségteljesen megvizsgálva a kérdést, amennyiben a kenderházunkat fa vázszerkezettel álmodtuk meg, nem kerülhetjük meg a pára hatásait a fa szerkezetre. Ugyanis jelentősen növeli a fa szerkezet hosszútávú stabilitását és tartósságát, amennyiben olyan fát alkalmazunk tartószerkezeti elemként, amely már nem képes párát felvenni a környezetéből.
Ez is egy olyan apróság amire érdemes odafigyelni, ugyanis több ilyen kis apróság összeadódásából keletkezhetnek a nagyobb utólagosan már kijavíthatatlan problémák.
Ebből is kifolyólag a Kenderház Magyarország kenderházak fa váz szerkezetének telített fát javasol, vagy, ha ez nem megoldható a fa szerkezet elhatárolását a pára hatásától.
Balázs házának építését folyamatosan követjük és beszámolunk a fejleményekről.

Az épületet tervezték:
Építész tervező: Válóczy Balázs - okleveles építész
Tartószerkezeti tervező: Földesi Tibor - vezető statikus tervező
Épületgépész tervező: Vincze Gábor - okleveles gépészmérnök
Épületvillamos tervező: Fehér Szabolcs - villamosmérnök
Sántha András
Kenderház Magyarország